Aktualności  3   2  Artykuły polecane  3   2  Ebooki  3   2  Blog  3   2  Linki  3  
  
    Codzienność
psychika
zdrowie
praca
    Społeczeństwo
historia
dzisiaj
przyszłość
    Sztuka i rozrywka
muzyka
film
książka
hobby
podróże
    Płeć i relacje
kobieta
mężczyzna
związki
    Cywilizacja
filozofia
nauka
informatyka
    Kosmos i czas
wszechświat
czas
przestrzeń
    O wszystkim
sukces
ciekawostki
rozności
    Polecamy
poradniki
linki
kontakt

Czosnek pospolity - zdrowa przyprawa

Czosnek pospolity (inaczej: czosnek zwyczajny, Allium sativum) to bardzo popularna na całym świecie roślina przyprawowa i lecznicza. Czosnek zwyczajny pochodzi z Azji Środkowej, skąd rozprzestrzenił się do Europy i Afryki Pn., a następnie na pozostałe kontynenty.
Czosnek jest niezwykle popularną rośliną z dwóch powodów:
1) jest bardzo charakterystyczną i wielu kuchniach cenioną przyprawą,
2) czosnek posiada stosunkowo silne właściwości lecznicze i prozdrowotne.

Jeżeli chodzi o właściwości prozdrowotne czosnku, to zawiera on w swoim składzie wiele minerałów (m.in. magnez, wapń, potas, fosfor, sód, żelazo), witamin (m.in. A, C, PP oraz witaminy z grupy B). Szczególnie istotnym składnikiem czosnku jest także alliina, która rozkłada się (m.in. podczas siekania) na allicynę (o charakterystycznym ostrym zapachu), posiadającą silne właściwości antybiotyczne.

W praktyce czosnek spożywany jest m.in. w stanach przeziębienia, jako naturalny antybiotyk. Jednak przypisuje mu się także stosunkowo silne właściwości obniżające ciśnienie krwi oraz uspokajające.
Oprócz tego działania rozkurczowego – obniżającego ciśnienie (korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy), czosnek rozrzedza także krew i obniża cholesterol.
Przypisuje mu się także właściwości antynowotworowe.

Medycyna chińska uważa, że chociaż czosnek działa tak istotnie w kierunku prozdrowotnym, to jednak nie powinniśmy przesadzać z jego stosowaniem. Zbyt duże dawki czosnku, podobnie jak innych ostrych przypraw mogą bowiem podrażniać naszą wątrobę.

Jednocześnie jest to niezwykle ceniona przez wielu przyprawa. W niektórych krajach czosnek stasowany jest w kuchni jako ostra aromatyczna przyprawa, podobnie jak np. cebula. Czosnek ma bardzo mocny i charakterystyczny smak i zapach, stąd też przez niektórych jest wysoko ceniony, a przez innych uważany za drażniący.


Stosując czosnek w naszej kuchni warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nie powinniśmy przesadzać z jego ilością, ponieważ na niektóre osób może zadziałać to drażniąco. Także osoby mające problemy z krzepliwością krwi powinny zachować większa ostrożność przy stosowaniu czosnku.
Aby zmniejszyć działanie drażniące możemy macerować czosnek np. w oliwie z oliwek przez około 30 minut. W wielu kuchniach stosuje się także dłuższe lub kilkunastogodzinne marynowanie lub macerowanie czosnku w marynatach, co zmienia jego smak i właściwości.
Ponadto dodając czosnek do różnych potraw warto go wcześniej rozgnieść nożem, dzięki czemu jego aromat łatwiej i szybciej przeniknie do potrawy, a substancje lecznicze i prozdrowotne w nim zawarte bardziej się uaktywniają.


Opanowanie stresu  3   2  Wzmacnianie zdrowia  3   2  Harmonia życia  3   2  Słownik  3   2 

Free Web Hosting