Aktualności  3   2  Artykuły polecane  3   2  Ebooki  3   2  Blog  3   2  Linki  3  
  
    Codzienność
psychika
zdrowie
praca
    Społeczeństwo
historia
dzisiaj
przyszłość
    Sztuka i rozrywka
muzyka
film
książka
hobby
podróże
    Płeć i relacje
kobieta
mężczyzna
związki
    Cywilizacja
filozofia
nauka
informatyka
    Kosmos i czas
wszechświat
czas
przestrzeń
    O wszystkim
sukces
ciekawostki
rozności
    Polecamy
poradniki
linki
kontakt









artykuly Nowa Ziemia
harmonia umyslu

Optymizm wpływa na długowieczność

Czy optymizm sprzyja długowieczności i czy istnieją na ten temat jakieś badania naukowe. Istnieje szereg badań na temat samej długowieczności, w tym oczywiście badania mówiące o pozytywnym wpływie optymizmu i pogody ducha na długowieczność ludzi.
Niektóre badania z zakresu długowieczności zajmują się dietą i sposobem odżywiania, inne koncentrują się trybie życia, a jeszcze inne na wpływie genetyki na długość życia.

Wszystko wskazuje na to, że optymizm ma istotny wpływ na długość życia i faktycznie sprzyja długowieczności.
Optymizm, ducha i pozytywny stosunek do życia nie tylko chronią nas przed depresją i nadmiernym stresem, ale także wpływają na stan układu krążenia, zmniejszając ryzyko chorób sercowych i krążeniowych.
Na taką zależność (pomiędzy optymizmem a chorobami układu krążenia) wskazuje Dr Julia Boehm.


Z kolei Alan Kar w swojej książce „Nauka o szczęściu i ludzkich siłach” przytacza kilka niezwykle interesujących badań z zakresu wpływu optymizmu i subiektywnego poczucia szczęścia na długowieczność. Deborah D. Danner z Uniwersytetu w Kentucky zbadała życie 180 zakonnic na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat. Zakonnice te prowadziły bardzo zbliżony tryb życia i odżywiały się w zbliżony sposób. Ich dieta była oczywiście stosunkowo prosta, ale jednocześnie dosyć zbalansowana i racjonalna. Były niezamężne i pracowały jako nauczycielki. Dodatkowo nie paliły papierosów i nie spożywały alkoholu. Wszystkie wybrane zakonnice prowadziły swoje zapiski, pamiętniki, zasadniczo w formie esejów.
Oczywiści podczas pisania zakonnice te nie wiedziały, że będą brały udział w tego typu badaniach. 

Po ponad pięćdziesięciu latach niezależna komisja sędziów, nie znająca bezpośrednio zakonnic, ani też nie znająca ich wieku, miała za zadanie ocenić ilość pozytywnych emocji zawartych w poszczególnych osobistych zapiskach. Oszacowano i pogrupowano autorki wg grup: najbardziej szczęśliwe, przeciętnie szczęśliwe i najmniej szczęśliwe (przeciętnie szczęśliwe zakonnice stanowiły około połowę grupy, zaś najbardziej i najmniej szczęśliwe – odpowiednio po 25 %).

Odrębny zespół badaczy porównał długości życia poszczególnych zakonnic z przynależnością do poszczególnej grupy. Wynik był taki, że w grupie najbardziej szczęśliwych zakonnic ponad 90 % przeżyła ponad 85 lat, zaś w grupie najmniej szczęśliwych tylko 34 % osiągnęło wiek 85 lat (Danner, 2000).


Badania te oraz ich wyniki sugerują, że optymizm oraz osobiste, subiektywne poczucie szczęścia mają znaczący wpływ na długość życia. Jednocześnie można przypuszczać, że jest to jeden z istotnych czynników. Wpływ np. może mieć także dziedziczenie cech biologicznych, dlatego w grupie najmniej szczęśliwych zakonnic nadal istniał pewien procent (34 %), który osiągnął wiek 85 lat. Prawdopodobnie, pomimo bycia nieszczęśliwymi, zakonnice te miały wrodzony silny potencjał biologiczny.
Jednak badania prowadzone przez grupę badaczy z Uniwersytetu w Kentucky pod przewodnictwem psycholog Danner, dosyć wyraźnie ukazują wpływ optymizmu na długość życia.


Z kolei profesor medycyny Glen V. Ostir , Ph . D. z Uniwersytetu w Teksasie przeprowadził badania na ponad 2000 Amerykanów pochodzenia meksykańskiego powyżej 65 roku życia. Badania objęły początkowo pomiar stanu emocjonalnego u poszczególnych osób. Dalsze badania po kilku latach wykazały istotną zależność pomiędzy stanem emocjonalnym, a przeżywalnością i umieralnością. Zauważono także istotny związek pomiędzy pozytywnym stanem emocjonalnym, a pełnosprawnością i niezależnością od potrzeby opieki zewnętrznej.
Wynik badań sugerował, że osoby szczęśliwe i nastawione pozytywnie emocjonalnie mieli dwukrotnie większą szansę na przeżycie oraz pełnosprawność.


Powinniśmy chyba nastawiać się do siebie pozytywnie i podchodzić do życiowych wyzwań optymistycznie.

Opanowanie stresu  3   2  Wzmacnianie zdrowia  3   2  Harmonia życia  3   2  Słownik  3   2 

Free Web Hosting